Yoni Egg Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Çin geleneğinde önemli bir pratik olarak yer alan yeşim yumurta (yoni egg), daha sağlıklı bir vajina ve daha güçlü bir seks hayatı için kullanılıyor. .Özellikle Hollywood yıldızı Gwyneth Paltrow sayesinde tekrar gündeme gelen . Yeşim taşından elde edilen yeşim yumurta yani yoni egg son günlerde çok konuşulmaya başlandı.

Peki yoni egg nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? İşte yoni egg kullanımı ile ilgili şaşırtıcı detaylar…

Nedir Bu Yoni Egg (Yeşim Yumurta) ?

Yeşim taşı faydalarını daha önce pek çok yerde görmüş olabilirsiniz. Çok uzun zamanlardan beri dekoratif amaçlı kullanımının yanında cilt için de faydalı olduğuna inanılıyor. Yeşim yumurta yani yoni egg, yeşim taşının şekillendirilmiş versiyonudur. Yeşim taşına yumurta şekli veriliyor ve adına yoni egg, jade egg veya yeşim yumurta deniyor. Özellikle antik Çin tıbbında sıklıkla kullanılan Yoni egg, vajinanın içine yerleştiriyor ve çeşitli şifalarının olduğuna inanılıyor.

Dişi enerji çalışmaları, kadın sağlığı ve spiritüelizmin bir araya geldiği pratikler artık daha fazla kadının ilgisini çekiyor. Yoni yumurtalar da, kullananların söylediği üzere, kadınlığın merkeziyle sağlıklı bir bağlantı kurmak için harika bir araç.

İşte yoni egg hakkında ilginç bilgiler ve kullanımı…

Yeşim yumurta ( YONİ EGG ) ne işe yarıyor?

  1. Vajina kanalına yerleştirilerek kullanılan yeşim yumurta, doğal olarak buradaki kasları çalıştırmayı sağladığı için üreme organlarındaki kan dolaşımını düzenliyor.
  2. G noktasının duyarlılığını arttırıyor ve bu sayede daha güçlü orgazmlar yaşamaya yardımcı oluyor.
  3. Pelvik bölgedeki duyarlılığı da arttırarak kadınlık döngüleri ile daha uyum içinde olmanızı, merkezlenmenizi sağlıyor.
  4. Antik Çin ‘de kadınlar, yeşim yumurtaların vücuttaki chi enerjisini de dengelediğine inanıyordu.
  5. Yapılan etkili egzersizler sonucu güçlenen pelvik taban sayesinde, özellikle doğum sonrasında görülebilen idrar kaçırma gibi sorunların çözülebiliyor.

Yeşim yumurta ( YONİ EGG ) nasıl kullanılır?

Ucunda bulunan minik bir deliğe geçirdiğiniz ip sayesinde topu içeriden çıkarmak daha kolay olacaktır. Kullananlar, sağlam bir diş ipinin bu iş için ideal olduğunu söylüyor.

Vajinaya yerleştirilen yoni egg’lerin sertifikalı, orijinal ve vücut için olduğundan emin olması oldukça önemli. Tampon şeklinde bir ipi olan yoni egg, vajinaya tıpkı bir tamponu yerleştirirmişçesine uygulanabiliyor. Ve çıkarılmak istendiğinde de ipinden tutarak vajinadan rahatlıkla çıkarılabiliyor. Ancak mutlaka doktor kontrolünde ve uzmana danışılarak elde edilmesi gerekmektedir.

Yumurtayı vajina kanalına yerleştirmeden önce birkaç dakika derin nefesler alıp konsantre olmanız öneriliyor. Vücudunuzu tamamen rahat bıraktıktan sonra yeşim yumurtayı vajen girişine hafifçe masaj yapmak için kullanıp yavaşça yumurtayı içeriye sokmanız gerekiyor. Bu sırada daha rahat etmek için uzanabilir veya çömelebilirsiniz.

Yumurtayı sadece içeride tutmanın bile faydalı olduğu söyleniyor. Ancak siz daha etkili olmasını isterseniz, bu üç farklı egzersizle kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Her egzersizi 10-15 defa tekrarlayabilirsiniz:

1- Yeşim yumurta içerideyken sırt üstü uzanın ve ayaklarınız yere gelecek şekilde dizlerinizi bükün. Dikkatinizi pelvik kaslarınıza getirin ve bir iki defa nefes alıp verdikten sonra, nefes alırken yavaşça bu kaslarınızı yumurtayı iyice saracak şekilde sıkın, nefes verirken kaslarınızı gevşetin.

2- Sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükün ve nefes alarak yavaşça kalçanızı yukarı doğru kaldırmaya başlayın. Nefes verirken sırtınızdan başlayarak omurganızı ve kalçanızı yavaşça yere indirin.

3- Dizlerinizi büküp topuklarınızın üzerine oturun ve ellerinizi bacaklarınızın üzerine koyun. Omurganızı iyice dikleştirerek derin bir nefes alın ve nefes alırken pelvik kaslarınızı sıkarak hafifçe öne doğru katlanın, nefes verirken kaslarınızı gevşeterek başınızı yukarı kaldıracak şekilde geriye doğru açılın.

Yeşim yumurtalar (YONİ EGG ) zararlı olabilir mi?

Şimdiye dek herhangi bir uzman yeşim taşından yapılan vajina topları için olumsuz bir yorum yapmamış olmasına rağmen, Jade Egg’ler Gwyneth Paltrow’un sitesinde yeniden popüler olunca, Dr. Jen Gunter adlı bir jinekolog Cosmopolitan’a açıklamalarda bulundu. Dr. Gunter, yeşim taşının gözenekli yapısı dolayısıyla vajinaya girişi esnasında pek çok bakteriyi taşıyabileceğini ve çeşitli hastalıklara neden olabileceği konusunda uyarıyor: “Doğal taşlardan yapılan vajina toplarının bakteriyal vajinozis ya da toksik şok sendromu gibi kötü sonuçlara neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.”

Çoğu ünlü tarafından kullanılmaya başlanan yeşim ya da kuartz taşından yapılmış olan bu taşların seks hayatını iyileştirdiğini, menstrual döngülerin düzene girmesine yardımcı olduğunu ve genel sağlığa faydasının tahmin edilenden de fazla olacağını söyleniyor. YONİ EGG’lerin cinsel enerjinizi arttırır, orgazm kapasitenizi yükseltir, döngünüzü dengelediği; Vajina duvarlarındaki refleksoloji noktalarını uyararak idrar kaçırma gibi sorunların da üstesinden gelmenizi sağlayacağı ;vücuttaki chi kanallarını temizleyerek dişil enerjiyi yükselterek dolayısıyla yaşam enerjimizi de arttırdığı düşünülmektedir.

Yeşim yumurtaların vajinal toplardan farkı nedir?

Cinsel sağlık ve fantezi ürünü olarak satılan vajina topları, yeşim yumurtalardan daha küçük ve tamamen medikal malzemeden üretiliyorlar. Yeşim yumurta ise yumurta şekli verilmiş doğal yeşim taşından yapılıyor.

Yoni Egg güvenli mi?

Çoğu tıp uzmanı, yoni yumurtalarının herhangi bir tıbbi faydası olmadığı ve aslında bunları kullanmanın vajinanıza zarar verebileceği konusunda hemfikirdir.

Dr. Burcu olarak bende “Herhangi bir yabancı cismin vajinanızın işlevini olumsuz etkileyebileyeceğini ve infeksiyon , travma gibi komplikasyon riskinde artışa neden olabileceğini düşünüyorum. Tıbbı kontrolerini aksatmadan bilgili bir şekilde YONİ EGG kullanımının ise biyoenerji ve ruhsal denge açısından uygun olabileceğinin de akılda tutulması gerekliliğini ve eski Çin geleneği olan bu yöntemin bir ”Being Well ” anlayışıyla denenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yoni egg kullanmaya başlayacaklara tavsiyeler

  • Öncesinde mutlaka bir jinekolog tarafından değerlendirlmelisiniz.
  • Seçtiğiniz taş vücut içinde kullanıma uygun olmalı,
  • Sertifikalı taş kullanılmalı,
  • Yoni egg’i sihirli bir değnek gibi her şeyi yoluna koyacak bir amaç haline getirmemeli; diğer birçok araç gibi kadın bedeninin daha iyi olmasına hizmet eden bir araç gibi görmeli,
  • Yoni egg kullanımı egzersizlerle desteklenmeli.

Farkıyla fark yaratmak İsteyenlerin yeri Dr.Burcu Being Well ile bilgilenmeye devam etmek için lütfen bizi takip edin

Reply