Hipnozla Nasıl Tanıştım ?

Hipnoz telkin verme sanatıdır. Bir Tıp doktoru olarak anestezi ihtisasi yaptığım dönemde bir hastam için kullanıldığını gördüğümde ilk dikkatimi çekmişti bu konu. Sonra yıllar içinde psikolojiye ve hipnoza olan ilgimin artmasıyla bu konuyla ilgili daha fazla okumaya , daha fazla video izlemeye ve daha fazla eğitim almaya başladım. Bir çok farklı uygulamayı gözlemledim.

Hipnozdan kendi mesleğimde kişilerin yaşamlarını daha kaliteli bir seviyeyye getirmek için yararlandım. Zaman geçtikçe Kadın Hastalıkları ve Doğum ile ilgilendiğim dönemlerde gebelerimde , doğumlarda ve özellikle vajinismus hastalarımda hipnoz tekniklerini ve öğrendiklerimi paylaşmaya uygulamaya başladım.

Terapi ve eğitim amaçlı verilen telkinler söze dayalıdır. Söz söylemek ise ayrı bir sanattır. İşte tam bu dönemde ”Hitabet Sanatı ”kavramıyla tanıştım. İyi söz söyleyen kişiler toplumları etkiler. Etkilemek değişimin temelidir. O halde iyi söz söyleyen , iyi hatip olan kişiler toplumu ve kişileri etkiler. diye düşünmeye başladım. Sonra iyi hatip olanların hipnoz taktikleri kullandığını farkettim ve şaşkınlığım bir o kadar arttı. işte benim hipnozla olan yolculuğumun başladığı dönüm noktası bu farkındalık oldu. Eskiden bir saat kadranını sallayarak insan uyutmak olarak kafamda hayal ettiğim çocukluk anılarımın arasında gizlenmiş hipnozun hiç öyle bir şey olmadığını anlamamla değişim başladı. Hipnoz taktikleri kullanılarak hazırlanan materyallerin yöneticilik, liderlik , siyaset , yaşam gibi tüm alanlarda kullanıldığını gözlemlemeye başladım. İzlediğim reklamdan , okuduğum kitaplara kadar bir çok konuda hipnotik kelimelere ve etkilere rastlamaya başladım. Fark etmenin farklı olmanın ilk adımı olduğunu anladım. Etkileme ve telkin sanatıyla yani HİPNOZ ile değişimim başladı..

Dr.Burcu ile Being Well serüvenimde işte böyle başladı….:)