Anti-Aging Terapi nasıl olmalı?

Anti aging, sıklıkla yaşlanma karşıtı anlamında kullanılır; İçsel ve dışsal faktörlerin birleşiminden etkilenen yaşlanma, biyolojik bir süreçtir. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak veya geri çevirmek için uygulanan yöntemlere anti aging terapiler denir.

Anti-aging terapiler ile cildin yenilenmesi, hormonların dengelenmesi, yaşlanmaya bağlı hastalıkların önlenmesi hedeflenir. Serbest radikaller, bozulmuş hormon dengesi ,cildin UV ışın maruziyeti , hareketsiz yaşam, sigara, stres ve sağlıksız beslenme yaşlanmanın temel nedenleridir.

Güneş, toksinler, hava kirliliği, infeksiyonlar , yerçekimi etkisi, kas kaybı, kollajen içeriğinde azalma, DNA hasarı, telomer kaybı, oksidatif stres yaşlanma sürecini etkileyen ve ciltte uzun süreli hasara neden olan faktörlerdir. Çevreden ve yaşam tarzından doğrudan etkilenen cilt, yaşlanma belirtilerinin en fazla görüldüğü organdır.

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak mümkündür. Anti aging terapiler ile hücrelerin enerjisi arttırılır; kozmetik bakımla cildin yaşlanma süreci yavaşlatılır. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz bu süreci güçlendirir. Yani antiaging terapiler bir bütündür.

Anti aging terapiler kişiye özel olmalıdır. Kişinin sağlık surumu, yaşı ve koşullarına ,yaşam tipine göre şekillenmelidir. Yaşlanma sürecinin kontrol altına alınması için ilk adım genel sağlık muayenesi yaptırmaktır. Kan ve hormon testleriyle vitamin, mineral, kolesterol , trigliserid ve hormon düzeyleri tespit edilir. Sağlıklı kişiler anti aging uygulamalarla desteklenir, hastalık varlığında iyileştirme yoluna gidilir. Anti aging’ de en önemli unsurlar; beslenme şeklinin iyileştirilmesi, kilo kontrolü sağlanması ve yaşama aktif katılımın teşvik edilmesidir. 

Anti aging yöntemler her zaman kombine edilerek kullanılmalıdır.

Dolgu

Dermal dolgu maddeleri, yumuşak dokunun kapasitesini geliştirmek için cilde enjekte edilen ürünlerdir. Yağ dokusu, kolajen, hyalüronik asit veya sentetik implant (silikon) içerebilirler. Deneyimli bir dermatolog tarafından uygulandığında doğal sonuçlar verir.Kırışıklıkların, derinleşen anatomik çizgilerin yumuşatılmasıyla, yüzde kaybedilen hacim yeniden kazandırılır. Dudak kalınlaştırma, kaş kaldırma, el sırtındaki kırışıklıkların giderilmesinde sıklıkla kullanılır. Tüm ten renkleri için güvenlidir, geçici veya kalıcı olabilir.

Botoks

Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen toksinin laboratuvarda saflaştırılmasıyla oluşturulan ilaçtır. Botulinum toksini, uyarılmasını geçici süreyle engelleyerek enjekte edildiği bölgedeki kasları gevşetir. Botoks, mimik kaslarının oluşturduğu kırışıklıkları ortadan kaldırır. Alın, göz çevresi, üst dudak, boyun, koltuk altı, el ve ayaklara uygulanabilmektedir. Uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Örümcek ağı estetiği

Cilt hasarına göre belirlenen sayıda medikal ipin ince uçlu iğneler aracılığıyla cilt altına yerleştirilmesidir. Vücut 6 ay içinde eriyen bu iplerin etrafına kendi biyolojik ağını örer. Bu yöntemle kolajen üretimi uyarılarak kırışıklık, sarkma, hacim kaybı ve bozulmuş cilt kalitesi gibi sorunlar ameliyatsız şekilde çözülür.

Anti aging yöntemi olarak kök hücre

Kök hücreler kendilerini yedekleyerek çoğalabilir, farklı dokulara dönüşebilir, doku ve organ onarımı yapabilirler. Vücudumuzda hayat boyunca bulunurlar ancak yaşlandıkça sayıları azalır. Kemik iliğinden veya yağ dokusundan alınan kök hücreler bazı laboratuvar işlemlerinden geçirilerek serum haline getirilir ve damardan dolaşıma geri verilir.

Gençlik kaynağı olarak görülen kök hücre tedavisi yaşlanan cilt hücrelerinin yeniden programlanmalarına olanak sağlayarak yaşlanmanın etkilerini geri çevirir. Anti aging amaçlı kök hücre tedavileri ayaktan uygulanabilir, ağrılı iyileşme süreçleri içermez.

Trombositlerden zengin plazma (PRP)

Hastanın kendi kanındaki trombositlerin ayrıştırılarak geri enjekte edilmesidir. Tedavide kullanılan hücreler içlerinde büyüme faktörleri ve hormonlar bulunan pıhtılaşma hücreleridir. Hasarlı dokuyu onarırlar ancak kök hücrelerde olduğu gibi çoğalamaz ve diğer dokulara dönüşemezler. Kolajen ve diğer bileşenlerin sentezini uyararak cildi gençleştirir. Tüm prosedür yaklaşık 45-60 dakika sürer

Lazer uygulamaları

Kişinin ihtiyacına göre seçilen, çok farklı sistemlerle çalışan lazer cihazları mevcuttur. Cildin lazer ışınlarıyla taranması ve ışınların ısıya dönüşmesi sonucu kolajen üretimi uyarılır. Bağ dokusu yenilenir ve cilt canlanır. Vücudun her bölgesine uygulanabilir; cilt yenileme, sıkılaştırma, görünür damarlar ve hücresel yapılandırmada etkilidir. Güneş hasarını, yaşlılık lekelerini ve ince çizgileri hızlı şekilde tedavi edebilir.

Mikro-iğneleme

Farklı uzunluklardaki çok ince iğnelerin özel aparatlarla deri yüzeyine uygulanmasıdır. Hedeflenen derinliklerde binlerce mikro deliğin açılmasıyla oluşturulan hasar derinin kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirmektedir. Vücut hasarlı bölgeye kolajen, büyüme faktörleri ve diğer yapıtaşı maddelerini yollayarak kendini onarmaya başlar. İnce çizgileri ve sivilce izlerini yok etmenin etkili bir yoludur.

Kimyasal peeling

İltihaplanan derinin yenilenme ve onarım mekanizmalarını harekete geçirerek pürüzsüz ve sıkı bir cilt elde etmek için katmanların kimyasallarla soyulması yöntemidir. Peeling ile yaşlılık lekeleri ve ellerdeki pürüzlü doku hızlı şekilde tedavi edilir. Yüzeyel, orta veya derin peeling yapılabilir, cilt tipine göre seans sayıları değişir.

Mezoterapi

Kolajen, elastin ve lif yapımı için gerekli hyalüronik asit, vitaminler, mineraller, koenzimler, büyüme faktörleri, somon DNA’sı gibi maddeler kokteyl halinde deri altına enjekte edilir. Gençlik aşısı denilen mezoterapinin belirli aralıklarla 3 seans uygulanması önerilir.

Anti aging kremlerinin önemi

Cilt kırışıklıkları esas olarak dermis (alt deri) tabakasından kaynaklanır; yaşlandıkça cilt kolajen ve elastini kaybeder. Derin dermise nüfuz eden en kolay yöntemlerden biri topikal retinod tedavisidir. Cilt sıkılaştırıcı krem ve losyonların içeriğindeki retinol bir A vitamini şeklidir; kırışıklıklara ve lekelere karşı ciddi savunma sağlar, nem kaybını önler.

Anti aging beslenme

Kanımızdaki besinlerin bir kısmı şekere maruz kalarak glikasyona girerler. Günlük glukoz alımı yüksek olursa, AGE (ileri glikasyon son ürünleri) de yükselir. Kolajen yapısı glikasyona maruz kaldığında cilt daha hızlı yaşlanır. Bu nedenle beslenmedeki birincil strateji gıdaları glikasyondan korumaktır. AGE kızartılmış, kavrulmuş yiyeceklerde çok miktarda bulunur.

Buharda veya haşlanarak pişirilmiş yiyecekler AGE alımını ve gliklenmiş (şekerlenmiş) protein üretimini azaltır. Aynı zamanda gıdaları aşırı pişirmek vitaminlerini kaybetmesine neden olur. Lif içeren kompleks karbonhidratlar, proteinler, doymamış yağ asitleri içeren gıdalarla dengeli beslenmek, antioksidanlar açısından zengin sebze-meyveleri mevsiminde tüketmek, bol su içmek, kalori alım miktarını, tuzu ve şekeri azaltmak, sağlıklı bir cilt elde etmenin en güvenli yoludur.

Anti Aging Terapilerin olması gereken şekli :

-Hormon tedavisi

-Beslenmenin düzenlenmesi

-Antioksidan, mineral, vitamin eksikliklerin giderilmesi

-Genetik faktörlerin değerlendirilmesi

-Stres yönetimi

-Egzersiz programı

-Cilt bakımı ve tıbbi kozmetik

Anti aging için öneriler

Cilt bakım ürünleri yaşlanma belirtilerini azaltabilir ancak etkili cilt bakım planı yaşam tarzı değişiklikleriyle başlar:

  • Cildinizi güneşten koruyun; güneş kremi, gözlüğü kullanmak, bronzlaşmaktan kaçınmak yaşlanma belirtilerini, cilt kanseri riskini azaltır.
  • Sigara ve alkolden uzak durun
  • Egzersiz yapın; rutininize dayanıklılık egzersizleri ve yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) ekleyebilirsiniz. Hızlı yağ yağmak isteyenlerin tercih ettiği HIIT, kısa süreli yoğun egzersizin ardından nabzı yavaşlatmayı içerir.
  • Kilonuza dikkat edin; yaşlılarda, yağ-kas oranı, yağın vücuttaki yeri (kalça-bel) obeziteye bağlı sağlık sorunlarıyla ilişkilidir.
  • Sağlıklı beslenin, bol su için
  • Yeterince uyuyun; uyku vücudun kendini yenilemesine olanak sağlar.
  • Stresi azaltın; sevdiğiniz etkinliklerle uğraşmak ve meditasyon yapmak stresi azaltmanın iyi bir yoludur.
  • Kalori kısıtlamasına gidin
  • Detoks yapın
  • Rafine şekeri diyetinizden çıkarın

Reply