Hipnoz ile doğum nedir? Doğumda hipnoz yöntemi nasıl uygulanır?

Vücudundaki fizyolojik bir süreç olmasıyla beraber çok özel bir durum olan doğum, kaygısız ve stressiz geçmesi gereken en önemli olaylardan biridir. Hamileliğinin son dönemlerine doğru anne adaylarında artan kaygı ve korku son zamanlarda trend olan hipnoz ile doğum yöntemine olan rağbeti arttırıyor.

Hipnoz, bilinçaltı düzeyde iletişim kurmanın bilinen en ideal yoludur, insanı her zaman şaşırtabilecek bir ikna sistemidir aslında. Hipnozun imkanlarıyla ortaya çıkan ikna öyle etkilidir ki iğne batırıldığında elinizin acımayacağı yolundaki doğru telkinler hipnozun ilkeleriyle uzmanı tarafından verildiğinde iğneyi ne kadar derine batırsanız da hiç bir acı, ağrı hissetmezsiniz. Bu iğne ağrısını bloke etme işlemi bizim Klinik Hipnoz Eğitimlerimizin  standart müfredatındandır ve katılımcılar üzerinde uygulamalı olarak anlatılır. Bu aynı zamanda hipnozla anestezi oluşturmanın da temel bilgisidir. Hipnozla doğum da bu esas üzerinde gerçekleşir. 

Filmlerde ya da çevreden duydukları ile genç kızlar olumsuz hikayelerle bilinçaltlarında doğumu ağrılı, acılı ve sıkıntılı bir imaj olarak öğrenmektedirler. Kadınların bilinçaltlarındaki doğum korkuları doğurmayı engeller ve daha çok ağrı hissetmelerine neden olur. Doğumda kullanılan hipnoz sayesinde kadınlardaki doğum süreci ile ilgili korku, panik ve ağrılardan oluşan negatif duyguları hipnozla temizlemek ve doğuma hazırlanan gebelere gerçek ve doğru telkinleri verilmektedir.

Doğuma gergin giren annenin doğum kanalı daralır, gerginleşir ve bu yüzden gerçekten ağrı duyar. Gerçekte herşey yolunda gittiği sürece doğum aslında ağrılı bir süreç değildir. Anne adayı doğum sırasında hipnozla aldığı pozitif mesaj ve doğru telkinlerle doğumu daha rahat gerçekleşmektedir.

Hypnobirthing (Hipno Doğum) eğitimlerine gebe ve eşi birlikte katılır. Gevşeme, özel nefes teknikleri ve imgeleme teknikleri ile doğu da bedenlerini nasıl rahat bırakacaklarını öğrenirler. Rahat bir doğum için bu negatif duyguları açığa çıkararak temizlenmesi de ancak hipnoz yöntemi ile sağlanmaktadır. Hipnoz seanslarında negatif duygu ve korkular pozitif ve olumlu duygularla yer değiştiriliyor.

Hypnobirthing eğitimi sayesinde olumsuz ve korku dolu kelimeleri olumlu ve pozitif düşündüren kelimelerle değiştirmek insan beyninde pozitif düşünmeyi sağlamaktadır. Örneğin sancı yerine kasılma yada ıkınma yerine bebeğe yol verme, hasta yerine gebe kelimelerini kullanmak pozitif düşünmeye yol açmakta ve doğumu başarmalarını sağlamaktadır. Seanslar sırasında öğretilen doğru davranış teknikleri anne adayının bebeğini dünyaya getirdikten sonrası içinde yararlı olacaktır. 

Anestezisiz şekilde acısız ve kolay doğum için tercih edilen hipnoz ile doğumda stres seviyesi en aza indiriliyor. Angelina Jolie, Kate Middleton, Megan Markle ve Özgü Namal gibi ünlülerin tercihi olan bu yöntem; kadınlara daha az yorgunluk, rahat, sağlıklı bir doğum gibi birçok avantajı beraberinde getiriyor

Anne adaylarının doğuma öz güvenli, korkusuz ve rahat girmesi için uygulanan bu doğum yönteminin en büyük faydası ağrı kesici içmeden ve sancı görülmeden doğumun yapılması. Doğum esnasında anne adayına uygulanacak olan hipnoz, oluşabilecek sancıların önüne geçiyor.

Telkinlerle bilinçaltı düzeyde doğuma karşı inançlar değiştirilir, korkular temizlenir ve gebeye kolaylıkla kendi kendine telkin vermesi öğretilir , bu yolla bilinçaltı ikna  ile anne adayı kolaylıkla normal doğumu gerçekleştirebilir.. Bu işlemlerin tamamı Hipnozla doğumdan anlaşılması gereken süreçtir.

Doğumda Hipnoz Nasıl Uygulanır?

Hipnozla doğum süreci bir hipnoz uzmanının gebeyi uyutması işlemi değildir, hipnozla doğum, hipnoz uzmanının doğuma eşlik etmesi de değildir. Hipnoz  uzmanının anne adayıyla konuşarak oluşturduğu bir öğrenme sürecidir hipnozla doğum. Bu konuşmanın günlük konuşmalardan ya da bir başka uzmanın konuşmasından en önemli farkı hipnoz uzmanının telkin sanatını kullanmasıdır. Ve sohbet esnasında anne adayının gözleri genellikle kapalıdır. Genellikle gebeliğin 2. Ayından itibaren hipnoz uzmanı  sürece dahil olur ve ortalama 6-7 oturumda anne adayı normal ve huzurlu doğuma hazır hale getirilir. Hipnoz uzmanı hastane, doğumhane gibi süreçlerin dışındadır.

HİPNOZLA DOĞUM SEANSLARINIZIN AŞAMALARI NELERDİR, HAMİLELİK SÜRECİ NASIL GEÇER?

Öncelikle talep eden anne adayında ilk kez doğum yapacaksa doğuma karşı korkuları, önyargısı gibi olumsuz duyguları temizlenir, bu aynı zamanda önceki doğumunda ağrılı sancılı zor doğum gerçekleştirmiş ve fakat 2. Doğumunu hipnozla yapmaya karar verenler için de geçerlidir. İlk iş korkuları temizlemek ki bu süreç hipnoz uzmanı ile yürür. Daha sonraki süreçte gebelikten kaynaklanan olası olumsuz durumlar, bulantı kusma ya da gebelik depresyonu  şeklindeki huzursukların berteraf edilmesi sağlanır…Bundan sonraki aşama ise doğum anına yönelik mutlu doğum algısını bilinçaltına yerleştirme işlemdir. Bunu hipnoz uzmanı evvela  danışanda bu iknanın oluşmasını sağlar ve ardından kişiye bunu kendi kendisine yapmasını öğretir. Böylece kişi doğumhanede istediği an öğrendiği kolay yöntemle rahat ve mutlu doğum şekline geçebilir.

Sıralayacak olursak  hipnozla destek sürecinin aşamalarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

1. Doğumla ilgili Korkuların ve “doğum acı veren sancılı bir işlemdir” geleneksel inancın bilinçaltı düzeyde değiştirilmesi

2. Gebelik sürecindeki bulantı, kusma gibi olumsuzlukların bertaraf edilmesi

3.Mutlu Doğum algısının beyne yerleştirilmesi ve tam ikna

4. ilk sancıyı duyduğunda tamamen rahat ve huzurlu bir moda kolaylıkla geçmesinin gebeye öğretilmesi

HİPNOZLA DOĞUMUN  AVANTAJLARI NELERDİR?

Öncelikle gebelik süresince stresten arınmış huzurlu bir anne adayı. Kendinden emindir ve güven doludur, gebelik süresince sık görülen endişeleri yaşamaz bu ise anne adayının moral motivasyon düzeyini yüksek tutan önemli bir psikolojik zemindir. Bebekte huzurlu ve mutlu olur. Normal doğumu sohbet edip elma yiyerek gerçekleştirdiğini gördüğünüz bir hanımı düşünün, şaşırtıcı derecede rahat ve hayatın bir parçası olan doğumu ise mutlu biçimde gerçekleştiriyor.

Hipnozla doğum artık yeni nesil trendlerden olup her gebenin deneyimlemeye hakkı olan bir doğal mucizedir.